Jak leczyć przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego?

człowiek z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego, jak leczyć

Mężczyźni często borykają się z taką chorobą, jak przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Choroba dotyka zarówno młodych, jak i starszych mężczyzn.

Gruczoł krokowy to wrażliwy narząd, który cierpi na różne choroby urologiczne. Leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego wymaga od pacjenta przestrzegania zaleceń lekarskich.

Metody terapeutyczne w domu

Pomimo tego, że przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest powszechną patologią, leczenie jest dość trudne. Najpierw musisz trzymać się leżenia w łóżku przez kilka dni. Po drugie, unikaj aktywności fizycznej.

Po trzecie, całkowicie porzuć złe nawyki, w tym palenie i picie napojów alkoholowych. Po upływie okresu zaostrzenia pacjent musi rozważyć tryb pracy i odpoczynku.

Proste zasady pomogą w przyszłości zapobiec powtarzającym się komplikacjom:

 1. Nie zmarznij. Nie można siedzieć na zimnym podłożu lub betonowych konstrukcjach, nawet jeśli na zewnątrz jest lato. Noś lekkie i wygodne ubranie, które jest luźne i odpowiednie do pory roku. Aby pozbyć się patologii, konieczne jest utwardzenie ciała wodą w łaźniach powietrznych. Spaceruj codziennie przez 1-2 godziny.
 2. Nie możesz znieść, jeśli naprawdę chcesz iść do toalety. Zaleca się okresowe opróżnianie pęcherza co 3-4 godziny. Przepełnienie lub długotrwała retencja negatywnie wpływa na stan gruczołu krokowego.
 3. Podczas wykonywania pracy siedzącej mężczyzna powinien zrobić sobie przerwę: co 1 - 2 godziny przez 3 - 5 minut - spacer, rozgrzewka. Jeśli nie jest to możliwe, powinieneś nauczyć się rozciągać odbyt, wystarczy 40 razy w jednym podejściu. Takie ćwiczenia należy wykonywać do 6 razy dziennie.
 4. Angażuj się w aktywność fizyczną z umiarem. Jest to główny czynnik, który pomaga zapobiegać rozwojowi patologii. Aby wyeliminować przekrwienie prostaty i narządów miednicy, wystarczy codziennie rano uprawiać gimnastykę, chodzić umiarkowanie. Możesz chodzić do daczy co tydzień, na przykład zbierać jagody, grzyby, chodzić na spacery w weekendy przez 3 godziny. Ponadto chodź na basen lub ćwicz w domu na bieżni, a także korzystaj z innych podobnych symulatorów.
 5. Konieczne jest wykluczenie wszystkich czynników, które mogą spowodować uszkodzenie krocza. Porzuć sporty jeździeckie, kolarstwo, motocross.
 6. Prowadź regularne życie seksualne. Najważniejszy czynnik, który pomaga uniknąć zatorów w gruczole krokowym. Należy pamiętać, że nie można przerwać ani opóźnić stosunku płciowego. Lepiej mieć stałego partnera.
 7. Walcz z zaparciami.
 8. Napoje alkoholowe powinny przestać pić w przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego na etapie zaostrzenia. Ponadto w okresie remisji choroby zaleca się mężczyźnie maksymalne ograniczenie spożycia alkoholu. Zwłaszcza odrzuć całkowicie piwo i tanie wina.
 9. Konieczne jest unikanie sytuacji stresowych, napięcia nerwowego, preferowanie medytacji lub autotreningu.
 10. Okresowo odwiedzaj urologa, poddaj się badaniu profilaktycznemu, wykonaj odpowiednie testy.

Te proste środki ostrożności pomogą zapobiec rozwojowi przewlekłej postaci choroby i jej zaostrzeniu, a także wzmocnią organizm i wzmocnią jego obronę.

Terapia medyczna

Najczęściej zapalenie gruczołu krokowego występuje na tle różnych infekcji i wirusów przenoszonych drogą płciową. Leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego odbywa się w kilku etapach.

Pomimo nowoczesnych metod diagnostycznych, które pomagają szybko określić chorobę, 30% mężczyzn nie może całkowicie pozbyć się patologii. Skuteczność leczenia zależy od dobrze skoordynowanej relacji między pacjentem a lekarzem.

Główne kroki terapeutyczne:

 1. Znieczulenie. Pacjent powinien przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.
 2. Zmniejszenie niepokoju. Mężczyzna ma przepisane leki przeciwdepresyjne.
 3. Odzyskiwanie procesu moczowego.
 4. Zastosowanie leczenia miejscowego, takiego jak douching.
 5. Udział w sesjach fizjoterapeutycznych.
 6. Leczenie celowanymi antybiotykami.
 7. Interwencja chirurgiczna w przypadku zwężenia cewki moczowej lub ropni prostaty.

Do tej pory leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego antybiotykami jest w pełni uzasadnione. Ale pacjent powinien ukończyć pełny kurs, który trwa średnio 2 tygodnie. W większości przypadków po leczeniu lekarz bada pacjenta, wydaje opinię, z reguły istnieje pozytywny trend.

Stosuje się antybiotyki na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, ponieważ choroba występuje na tle infekcji wywołanej przez bakterie chorobotwórcze. Tylko wykwalifikowany lekarz może wybrać skuteczny lek, biorąc pod uwagę cechy pacjenta.

Ważny! Podczas leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego należy przestrzegać ścisłego schematu i dawkowania leków.

W medycynie nie ma absolutnego leku, który całkowicie złagodzi patologię. Konieczne jest przestrzeganie złożonej terapii, a także pewnych zasad. Ze względu na to, że choroba jest specyficzna i poważna, samoleczenie może być śmiertelne.

Aby pozbyć się zapalenia gruczołu krokowego w postaci przewlekłej, konieczne jest poddanie się dokładnej diagnozie, a następnie skutecznemu leczeniu, przestrzegając wszystkich zasad i zaleceń lekarza prowadzącego.

Inne zabiegi

Terapia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego jest z powodzeniem przeprowadzana środkami zachowawczymi, ale musi być kompleksowa. Ponadto mężczyzna musi przemyśleć swój styl życia.

Na rozwój choroby wpływa niezrównoważona dieta, pozycja siedząca i rozwiązła aktywność seksualna. Wiele z tych czynników wymaga dostosowania. Istnieją jednak inne metody leczenia, które kompleksowo pomagają zwalczać przewlekłe stany zapalne gruczołu krokowego.

Dieta

Konieczna jest zmiana diety, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy choroby. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest rezygnacja z alkoholu, ponieważ alkohol wzmaga proces zapalny i ból, podrażniając przewody gruczołu.

Z jadłospisu należy wykluczyć tłuste mięsa, które mogą powodować powstawanie blaszek cholesterolu. Prowadzi do zaburzeń krążenia. Nie można jeść grzybów, roślin strączkowych, podrobów, a także pikantnych potraw, herbaty, kawy, napojów gazowanych i ciastek.

Żywienie dietetyczne powinno być stale przestrzegane, ponieważ stosowanie szkodliwej żywności może spowodować nawrót choroby.

masaż prostaty

Zabieg wykonywany jest ręcznie przez odbyt. Nie jest to najprzyjemniejszy środek stosowany w leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, ale masaż jest bardzo skuteczny.

Fizjoterapia

Zabiegi termiczne poprawiają mikrokrążenie, a także wchłanianie leków w tkance. Leczenie zapalenia gruczołu krokowego polega na zastosowaniu ogrzewania ultradźwiękowego, irygacji środkami przeciwbakteryjnymi poprzez lewatywę.

Balneoterapia

Wody mineralne są dobre w leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. W uzdrowiskach balneologicznych pacjentom przepisuje się wody niskozmineralizowane, które można przyjmować doustnie lub w formie kąpieli.

Operacja

Terapia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego jest rzadka, ale nadal obejmuje operację. Istnieje ryzyko powikłań, dodatkowo metoda ta może być nieskuteczna.

Ponadto pacjent będzie miał długi okres rehabilitacji. Dlatego operacja jest wyznaczana w ostateczności.

Interwencja chirurgiczna jest wskazana, jeśli tradycyjne leczenie nie przyniosło pozytywnych rezultatów. Konieczna jest również operacja, aby wyeliminować poważne komplikacje. Może to być ropień lub ropne zapalenie pobliskich tkanek, obecność kamieni w nerkach lub pęcherzu moczowym.

Wniosek

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego może trwać wiele miesięcy. Co więcej, nie zawsze nawet skuteczna terapia pomaga całkowicie i trwale pozbyć się choroby.

Jeśli u mężczyzny zdiagnozowano przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, musi pomyśleć o tym, że życie się zmieni. W przeciwnym razie zabieg nie przyniesie pozytywnych rezultatów.

Aby zapobiec rozwojowi patologii, wystarczy pamiętać o przydatnych zaleceniach, ponieważ łatwiej jest przestrzegać profilaktyki niż leczyć zapalenie gruczołu krokowego. Konieczna jest ochrona, więcej ruchu, zbilansowana dieta i unikanie hipotermii.