Objawy i leczenie zapalenia gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego to nieprzyjemna choroba urologiczna, której prawdopodobieństwo u mężczyzn wzrasta wprost proporcjonalnie do ich wieku.

Normalna i stan zapalny prostaty (zapalenie gruczołu krokowego)

Według statystyk medycznych prawie połowa męskiej populacji po 50 roku życia cierpi na jakąś formę zapalenia gruczołu krokowego.

Im szybciej zostanie zdiagnozowane i przepisane prawidłowe leczenie zapalenia gruczołu krokowego, tym pełniejszy i szybszy będzie powrót do zdrowia.

Definicja i przyczyny zapalenia gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego to choroba zapalna męskiej prostaty, która jest małym, bardzo specyficznym narządem gruczołowym zlokalizowanym przy cewce moczowej i pęcherzu moczowym.Główne funkcje prostaty to kontrolowanie oddawania moczu mężczyzny i wytwarzanie sekretu, który jest częścią nasienia. Problemy zapalenia gruczołu krokowego i leczenia były rozwiązywane w minionych stuleciach.

W zależności od przyczyn choroby rozróżnia się ostre zapalenie gruczołu krokowego, przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego i przewlekłe zakaźne zapalenie gruczołu krokowego. Zgodnie z różnymi postaciami choroby zostaną przepisane różne metody leczenia różnych rodzajów zapalenia gruczołu krokowego.

Ostre zapalenie gruczołu krokowego występuje zwykle u młodych mężczyzn i najczęściej jest zakaźne. Z cewki moczowej infekcja przedostaje się do gruczołu krokowego mężczyzny przez naczynia krwionośne lub układ limfatyczny, gdzie rozwija się ostry proces zapalny. Jeśli w tym czasie nie skonsultujesz się z lekarzem i nie leczysz choroby, to w krótkim czasie będzie ona już przewlekła, w której dochodzi do naruszenia struktury, funkcji tkanek i komórek prostaty, co może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji.

Procesy zapalne prostaty mogą powodować i utrzymywać się przez długi czas oraz czynniki niezakaźne. Wiodące miejsce wśród nich zajmuje przewlekły skurcz cewki moczowej, prowadzący do mimowolnego cofania się moczu do prostaty, powodującego stan zapalny tej ostatniej.

Przyczyn tej choroby jest wiele, niektóre z nich należy wymienić:

Stres i przeciążenie w życiu mężczyzny wywołują rozwój zapalenia gruczołu krokowego
 • wszelkiego rodzaju infekcje przenoszone podczas stosunku płciowego: ureaplasma, opryszczka, E. coli, chlamydia, cytomegalowirus, Trichomonas itp. ;
 • życie seksualne niskiej jakości: niewystarczające, sztuczne wydłużanie stosunku płciowego itp. ;
 • przekrwienie narządów miednicy i prostaty mężczyzny;
 • nadwaga, nieaktywny tryb życia;
 • stresujące sytuacje, różne przeciążenia;
 • awaria układu odpornościowego;
 • ogólna hipotermia ciała;
 • brak równowagi hormonalnej;
 • brak niezbędnych pierwiastków śladowych i witamin w ciele mężczyzny;
 • picie i palenie itp.

Szybkie i skuteczne leczenie zapalenia gruczołu krokowego może zapewnić tylko doświadczony urolog. Ściśle mówiąc, przewlekłe i ostre zapalenie gruczołu krokowego może pojawić się w każdym wieku. U starszych mężczyzn najczęściej występuje zapalenie gruczołu krokowego w postaci przewlekłej.

Objawy w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn, metody diagnostyczne

Objawy ostrego i przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn objawiają się nieco inaczej. Ostry etap choroby charakteryzuje się objawami miejscowymi i ogólnymi:

Ostre stadium zapalenia gruczołu krokowego objawia się wysoką temperaturą ciała
 1. Ogólne złe samopoczucie.
 2. zmęczenie.
 3. Wysoka temperatura ciała - do 40 stopni.
 4. Dreszcze, gorączka.
 5. Słabość.
 6. Ból głowy.
 7. Częsta potrzeba oddania moczu, ból podczas samego procesu.
 8. Słaby strumień moczu lub jego całkowity brak, tk. prostata może uciskać cewkę moczową.
 9. Ostry ból w kroczu o różnym nasileniu, w okolicy pachwinowej, w podbrzuszu - w zależności od umiejscowienia ogniska zapalnego w prostacie w stosunku do odbytnicy, szyi pęcherza moczowego, cewki moczowej.
 10. Przejściowo zaburzony jest mechanizm erekcji, ogólny spadek potencji.
 11. Istnieje złożony stan psychiczny mężczyzny.

Dopiero po dokładnym ustaleniu objawów ostrego zapalenia gruczołu krokowego urolog będzie mógł przepisać prawidłowy przebieg leczenia zapalenia gruczołu krokowego.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego nie jest tak poważnymi objawami, jak jego ostra postać. Najczęściej charakteryzuje się brakiem wyraźnych objawów lub ma łagodny przebieg, najczęściej o charakterze lokalnym. Może to obejmować:

 1. Rysunek, lekki ból w kroczu i okolicach.
 2. Ból może nasilać się podczas stosunku płciowego, oddawania moczu i defekacji.
 3. Częsta potrzeba pójścia do toalety, ciągłe uczucie niepełnego opróżniania pęcherza.
 4. Pewny dyskomfort podczas stosunku.
 5. Zmniejszona sprawność seksualna, a w konsekwencji impotencja.
Przewlekłemu zapaleniu gruczołu krokowego towarzyszą bóle ciągnące w kroczu

W przypadku niekorzystnych czynników może wystąpić zaostrzenie choroby ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Wraz z rozprzestrzenianiem się procesu zapalnego na szerokość zaangażowane są również inne narządy sąsiadujące z prostatą: najądrza, pęcherzyki nasienne, cewka moczowa itp. , Obraz kliniczny choroby staje się zróżnicowany.

Aby wybrać odpowiedni przebieg i metodę leczenia zapalenia gruczołu krokowego o różnej etiologii, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnozy choroby i postawienie prawidłowej diagnozy. Obecnie w arsenale lekarzy znajdują się różne metody wykrywania tej choroby. Należą do nich przede wszystkim:

 • badanie cyfrowe prostaty;
 • analiza wydzielania prostaty;
 • analiza bakteriologiczna moczu;
 • ogólna analiza krwi;
 • USG narządów miednicy i prostaty;
 • magnetyczna tomografia jądrowa;
 • urografia;
 • tomografia komputerowa itp.

Nowoczesna diagnostyka pozwala nie tylko określić obecność choroby w męskim ciele, ale także ustalić przyczynę jej wystąpienia i jej formę.

Ogólne postulaty leczenia zapalenia gruczołu krokowego

Masaż prostaty wchodzi w skład kompleksu metod leczenia zapalenia gruczołu krokowego

Po ustaleniu dokładnej diagnozy urolog opracowuje indywidualny kompleksowy program leczenia choroby dla każdego pacjenta, wykorzystując nowoczesne metody leczenia zapalenia gruczołu krokowego. Należy zauważyć, że przewlekłego przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego nie da się całkowicie wyleczyć, ale można dołożyć wszelkich starań, aby przedłużyć stan remisji choroby na wiele lat. Leczenie zapalenia gruczołu krokowego w ostrej postaci, jeśli przestrzegane są wszystkie zalecenia lekarza, prowadzi do całkowitego wyzdrowienia pacjenta.

Kompleksowe leczenie różnych typów zapalenia gruczołu krokowego może obejmować różne kombinacje następujących metod:

 • terapia immunokorekcyjna;
 • antybiotykoterapia;
 • terapia hormonalna;
 • różna fizjoterapia;
 • masaż prostaty;
 • zmiany stylu życia;
 • operacja itp.

Leczenie bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego różni się od niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. W pierwszym przypadku wymagany jest kurs stosowania antybiotyków z grupy fluorochinolonów, aw drugim kurs leków przeciwzapalnych. Leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego o charakterze bakteryjnym będzie polegało na stosowaniu antybiotykoterapii w połączeniu z beta-blokerami. Wraz z leczeniem choroby podstawowej często wymagane jest stosowanie leków objawowych, na przykład przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Ciężkie postacie zapalenia gruczołu krokowego leczy się za pomocą terapii hormonalnej, ale pod stałym nadzorem lekarza, przebywając w warunkach stacjonarnych.

Tylko zintegrowane podejście do leczenia może prowadzić do trwałego dobrego wyniku. Teraz każdy z tych obszarów leczenia zapalenia gruczołu krokowego powinien zostać omówiony dokładniej i dokładniej.

Terapia antybakteryjna i hormonalna zapalenia gruczołu krokowego

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego nie jest kompletne bez przyjmowania antybiotyków i innych leków.

Jak wspomniano powyżej, najczęściej zapalenie gruczołu krokowego ma charakter zakaźny. W związku z tym u każdego pacjenta wskazany jest przebieg antybiotykoterapii w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego, z przebiegiem zarówno ostrego, jak i przewlekłego charakteru choroby. Przyjmowanie antybiotyków może wyeliminować główną przyczynę stanu zapalnego. Skuteczne w leczeniu okazały się następujące grupy leków:

 • tetracykliny;
 • makrolidy;
 • fluorochinolony.

W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego aktywnie stosuje się alfa-blokery, mające na celu złagodzenie skurczów narządów miednicy, dzięki czemu obrzęk gruczołu krokowego zostaje usunięty i zatrzymuje się cofanie wydzieliny do tego narządu. W rezultacie następuje zmniejszenie stanu zapalnego w samym narządzie. Ważne jest, aby brać leki przez długi czas - do 8 miesięcy.

Jednocześnie, aby poprawić samopoczucie pacjenta, konieczne jest przyjmowanie środków przeciwskurczowych i przeciwbólowych. Jest pokazany jako pomoc w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego środkami ludowymi: różne uspokajające preparaty ziołowe, nasiona kopru, serdecznik, waleriana itp. Do tych celów dobrze nadają się mikroclysters z wywaru melisy lub rumianku.

Ważne jest poddanie się antybiotykoterapii pod okiem specjalisty, samoleczenie w tym przypadku jest niedopuszczalne. To może pogorszyć sytuację. Leczenie zapalenia gruczołu krokowego antybiotykami wymaga całkowitego wykluczenia alkoholu.

Wiadomo, że rozwój i funkcjonowanie prostaty zależy bezpośrednio od hormonów: estrogenów i androgenów. Dlatego leczenie zapalenia gruczołu krokowego może obejmować stosowanie leków hormonalnych, które zmniejszą objętość gruczołu krokowego i zmniejszą w nim proces zapalny.

Fitoterapia i masaż prostaty

Ważną i integralną częścią leczenia zapalenia gruczołu krokowego jest stosowanie bezpośredniego masażu prostaty. Efekt terapeutyczny tego masażu jest następujący:

 • normalizuje napięcie mięśni prostaty;
 • poprawia ukrwienie gruczołu krokowego;
 • wzmacnia działanie antybiotyków;
 • przywraca funkcję kanałów itp.
Ziele dziurawca - roślina lecznicza, która pomaga radzić sobie z zapaleniem gruczołu krokowego

Tej procedurze powinien zaufać tylko profesjonalny lekarz w specjalistycznej klinice.

Istota zabiegu w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego jest następująca: pacjent rozstawia nogi na szerokość barków, pochyla się do przodu i próbuje się zrelaksować. Specjalista, rozkładając pośladki pacjenta jedną ręką, delikatnie wkłada palec wskazujący drugiej ręki do odbytu i przez minutę masuje gruczoł krokowy, wykonując ucisk i głaskanie. Skuteczny masaż powinien polegać na odprowadzeniu do kanalików kilku kropel wydzieliny. Zabieg masażu prostaty jest bolesny, ale w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego jest po prostu niezastąpiony. Masaż prostaty ma jednak pewne przeciwwskazania:

 • rak prostaty;
 • cysty;
 • kamienie prostaty i kilka innych.

Fitoterapia w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn jest metodą pomocniczą, która ma korzystny wpływ na efekt końcowy. Istotą ziołolecznictwa w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego jest zewnętrzne i wewnętrzne stosowanie naparów, soków, wywarów z roślin leczniczych, na przykład: tataraku, dziurawca, łopianu itp. Ta metoda nie ma negatywnych skutków ubocznych i negatywnych skutków na innych narządach.

Immunokorekcja, fizjoterapia i inne metody leczenia zapalenia gruczołu krokowego

Terapia regeneracyjna i immunokorekcja mają na celu odbudowę organizmu jako całości, wzmocnienie układu odpornościowego i zapobieganie przejawom zapalenia gruczołu krokowego w przyszłości. Lekarz przepisuje przyjmowanie niezbędnych multiwitamin, minerałów i innych substancji zwiększających odporność, zwłaszcza w chorobach przewlekłych.

Fizjoterapeutyczne metody leczenia zapalenia gruczołu krokowego powinny obejmować działania mające na celu aktywację krążenia krwi w narządach miednicy w celu wzmocnienia efektu antybiotykoterapii. Obejmują one:

 • magnetoforeza;
 • elektroforeza;
 • laseroterapia;
 • prądy impulsowe itp.

W domu można zastąpić fizjoterapię ciepłymi mikroclysterami z wywarów z ziół leczniczych.

W przypadku zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn hirudoterapia sprawdziła się dobrze

Obecnie w leczeniu i leczeniu zapalenia gruczołu krokowego stosuje się wiele alternatywnych metod, które znacznie rozszerzają możliwości współczesnej medycyny i skracają czas rekonwalescencji. Na przykład hirudoterapia likwiduje zastoje krwi w narządach miednicy, poprawia krążenie krwi i odżywienie tkanek. Przebieg terapii neuromodulacyjnej skutecznie zatrzyma zespół bólowy pacjenta.

W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego należy bezwzględnie podjąć kurs zdrowego stylu życia. Aby choroba nie powróciła po leczeniu ostrej postaci zapalenia gruczołu krokowego lub etap remisji nie zakończył się przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego, konieczne jest dokonanie znacznych zmian w swoim życiu, aby usunąć wszystkie czynniki wywołujące tę nieprzyjemną chorobę. Należy zwrócić szczególną uwagę na regularne spacery, dobry sen, brak sytuacji stresowych, prawidłowe odżywianie, wykluczenie palenia i alkoholu itp.

Jedną z metod leczenia jest zabieg chirurgiczny, który obejmuje:

 • radykalna prostatektomia;
 • na pęcherzykach nasiennych;
 • obrzezanie;
 • zwężenie cewki moczowej;
 • na szyi pęcherza itp.

Należy od razu zauważyć, że ta radykalna metoda jest stosowana niezwykle rzadko i nie jest skuteczna. Operacja jest zalecana, gdy zapalenie gruczołu krokowego jest leczone w starej postaci, z rozwiniętymi powikłaniami. Takie leczenie zapalenia gruczołu krokowego stosuje się w przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło znaczącego rezultatu.

Po leczeniu zapalenia gruczołu krokowego lekarz powinien przepisać badania kontrolne, na podstawie których można wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Leczenie metodami ludowymi i zapobieganie zapaleniu gruczołu krokowego

Jeśli pojawią się objawy tej choroby, należy skonsultować się z lekarzem i przestrzegać wszystkich jego zaleceń. Leczenie różnych typów zapalenia gruczołu krokowego metodami ludowymi może służyć jedynie jako doskonały dodatek do podstawowych środków medycznych. Przez wiele lat zgromadzono wystarczające doświadczenie w pozbywaniu się tej choroby, każdy zawsze może wybrać dla siebie akceptowalną opcję. Głównymi warunkami skutecznego leczenia choroby, zwłaszcza jej przewlekłej postaci, jest regularne stosowanie wysokiej jakości składników według określonej receptury.

Możesz rozważyć kilka skutecznych przepisów mających na celu zwalczanie zapalenia gruczołu krokowego:

 1. Propolis (200 g dowolnego oleju słonecznikowego i 30 g propolisu ogrzewa się w łaźni wodnej, a następnie smaruje nim krocze przez 2 tygodnie).
 2. Miód (jako część soku z różnych roślin leczniczych, przyjmuje się doustnie 2 razy dziennie, 2 łyżki. ).
 3. Pestki dyni (proszek z pestek dyni przyjmuje się 2 łyżki stołowe przed posiłkami 2 razy dziennie).

Profilaktykę po kompleksowym leczeniu zapalenia gruczołu krokowego można uznać nie tylko za prawidłowe odżywianie, aktywny tryb życia, ale także regularny seks chroniony.

Tak więc leczenie zapalenia gruczołu krokowego w różnych postaciach jest zawsze całym kompleksem sekwencyjnych środków. Tylko dzięki jasnej realizacji wszystkich instrukcji specjalisty możesz uzyskać pożądany rezultat i pozbyć się tej nieprzyjemnej choroby.