Pierwsze oznaki zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn

W przypadku zapalenia gruczołu krokowego urolodzy rozumieją procesy zapalne w gruczole krokowym, które występują z różnych przyczyn. Prostata należy do układu moczowo-płciowego, otoczonego innymi narządami i tkankami, dlatego objawy, zwłaszcza w początkowej fazie, nie pozwalają na stwierdzenie choroby. Spróbujmy dowiedzieć się, jakie pierwsze oznaki zapalenia gruczołu krokowego mogą wskazywać na początek choroby i podpowiemy, gdzie zwrócić się o pomoc.

Objawy przewlekłego bezbakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego

Choroba występuje z powodu urazu tkanek gruczołu krokowego lub pod wpływem szeregu innych czynników:

 • siedzący tryb życia i współistniejące zaburzenia mikrokrążenia krwi;
 • cofanie się moczu do gruczołu krokowego;
 • zwężenie światła cewki moczowej z powodu guza, kamienia lub zapalenia;
 • ostry skurcz mięśni miednicy;
 • hipotermia, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu.

Objawy tej postaci pojawiają się stopniowo, ich nasilenie wzrasta z czasem. Początkowo mężczyźni mogą skarżyć się na częste parcie na mocz, któremu towarzyszy pieczenie w ujściu cewki moczowej.

Na tym etapie zapalenie gruczołu krokowego można pomylić z zapaleniem cewki moczowej, dlatego ważna jest diagnostyka laboratoryjna.

W miarę postępu procesu zapalnego w tkankach gruczołu krokowego pojawiają się inne objawy choroby:

 • zachęcać do oddawania moczu w nocy;
 • ból w kroczu (może promieniować do głowy prącia, odbytu, ud i podbrzusza);
 • brak lub słaba erekcja;
 • ból podczas wytrysku;
 • wzrost temperatury ciała do 37, 5-37, 8 ° C.

W przypadku naruszenia integralności tkanek prostaty lub sąsiednich obszarów cewki moczowej, krew może być obserwowana w moczu lub nasieniu. Mężczyzna zwraca uwagę na małe płatki koloru szkarłatnego lub brązowego.

Objawy ostrego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego jest spowodowane przez patogenną i warunkowo patogenną mikroflorę. Mikroorganizmy mogą żyć w jelitach lub na skórze mężczyzny, jeśli nie są przestrzegane zasady higieny, przedostają się do prostaty przez cewkę moczową i szybko rozwijają się w tkankach gruczołu. Inną opcją jest penetracja patogenu do cewki moczowej, a następnie do prostaty podczas stosunku bez zabezpieczenia. Infekcja jest również możliwa w przypadku nieprawidłowej biopsji prostaty.

Na błonie śluzowej prostaty bakterie szybko się rozwijają, kolonia rośnie w ciągu zaledwie 2-3 dni. Pierwszymi oznakami zapalenia gruczołu krokowego w tym przypadku będą:

 • dreszcze, gorączka, gorączka;
 • ból w kroczu, dolnej części pleców lub podbrzuszu;
 • naruszenie oddawania moczu (ból, przerywany strumień moczu, częste parcie).

W przypadku braku leczenia lub niewłaściwej taktyki terapii, choroba postępuje. Po kilku dniach mogą pojawić się zaparcia, ostre zatrzymanie moczu, bóle mięśni, stawów i węzłów chłonnych. Możliwe są również oznaki zatrucia - nudności, wymioty, osłabienie.

Odstęp między pierwszymi objawami a najbardziej uderzającym obrazem klinicznym może wynosić 3-4 dni.

Objawy przewlekłego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego

Przewlekła postać bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego występuje przy niewłaściwym leczeniu ostrego przebiegu, a także z powodu urazu pęcherza i niepiśmiennego cewnikowania. Nie wyklucza się sytuacji, gdy proces zapalny w sąsiednich narządach przechodzi do gruczołu krokowego.

Mężczyzna może przeoczyć pierwsze oznaki przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego – objawy tej postaci charakteryzują się łagodnym nasileniem, możliwe są okresy remisji. Możesz podejrzewać chorobę za pomocą następujących objawów:

 • problemy z oddawaniem moczu;
 • tępy, obolały ból w kroczu;
 • problemy z erekcją.

Okresy zaostrzenia przeplatają się ze spokojem. Mężczyzna może błędnie myśleć o uzdrowieniu i nie odwiedzać lekarza. Taka postawa jest niebezpieczna – postępuje proces zapalny, odradzają się tkanki prostaty, a narząd traci swoje funkcje. W rezultacie zapalenie gruczołu krokowego może prowadzić do niepłodności i powodować sepsę - zatrucie krwi.

Sepsa jest niebezpieczną konsekwencją nieleczonego zapalenia gruczołu krokowego

Objawy kliniczne patologii

Zapalenie gruczołu krokowego nie ma charakterystycznych objawów, można je pomylić z innymi chorobami o podobnych objawach - z zapaleniem pęcherza moczowego, zapaleniem cewki moczowej, chlamydią.

Znajomość pierwszych oznak choroby nie pomoże w postawieniu dokładnej diagnozy. Bardziej skuteczne jest zwracanie uwagi na objawy kliniczne.

W przypadku ostrego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego charakterystyczne są następujące objawy, które ujawniają się podczas badania i badania laboratoryjnego moczu i krwi:

 • temperatura ciała w odbycie jest wyższa niż temperatura pod pachami o 0, 5 ° C;
 • wzrost liczby leukocytów w moczu;
 • spadek liczby eozynofili;
 • wzrost białka C-reaktywnego;
 • podwyższony poziom PSA we krwi.

Badanie krwi na zawartość PSA nie jest obowiązkowe, ale pomaga uzyskać wyraźniejszy obraz procesu patologicznego.

Jak udzielić pierwszej pomocy i z kim się skontaktować w celu leczenia

Zapalenie gruczołu krokowego odnosi się do chorób, które w początkowej fazie nie zagrażają życiu pacjenta. Przy silnym bólu można zażywać środki przeciwbólowe, ale jest to wyjątek od reguły. Lepiej nie pić takich tabletek, aby nie zamazać obrazu klinicznego i uniemożliwić lekarzowi postawienie prawidłowej diagnozy. W celu zwalczenia wysokiej gorączki można zażywać leki przeciwgorączkowe.

Przy kompetentnym podejściu pierwsza pomoc jest udzielana w placówce medycznej. Aby to zrobić, mężczyzna musi skontaktować się z urologiem w miejscu zamieszkania lub pobytu. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz samodzielnie udać się do lekarza, musisz wezwać karetkę pogotowia.

Surowo zabrania się samodzielnego przyjmowania antybiotyków.

Leki te są przepisywane z uwzględnieniem rodzaju patogenu, niekontrolowane przyjmowanie może zwiększać odporność bakterii i nasilać objawy zatrucia.

Konsekwencje ignorowania pierwszych znaków

Większość mężczyzn woli nie iść do lekarza, zwłaszcza jeśli chodzi o problemy z układem moczowo-płciowym. Taka postawa może być niebezpieczna. Zapalenie gruczołu krokowego jest poważną chorobą i może powodować negatywne konsekwencje:

 • przejście do postaci przewlekłej, która jest praktycznie nieuleczalna;
 • rozwój niepłodności;
 • rozprzestrzenianie się infekcji na pobliskie narządy;
 • spadek potencji;
 • wystąpienie sepsy.

Ten ostatni stan bezpośrednio zagraża życiu pacjenta. Prawdopodobieństwo zgonu wynosi 30-50%, a każda godzina opóźnienia w opiece medycznej zwiększa tę wartość o 8%.

Zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn, rozpoznawalne po pewnych objawach

Podsumowując

Znajomość pierwszych objawów zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn pomaga podejrzewać problemy w ciele. Dokładniejszą diagnozę ustala się na podstawie badania instrumentalnego i wyników badania laboratoryjnego krwi i moczu. Zapalenie gruczołu krokowego może zagrażać życiu mężczyzny, dlatego samoleczenie jest niedopuszczalne. Jeśli odłożysz wizytę u lekarza, choroba może stać się przewlekła, z czym bardzo trudno sobie poradzić.