Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

objawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Objawy choroby:

 • Ból w okolicy prostaty. W niektórych przypadkach ból rozprzestrzenia się na dolną część pleców, pachwinę, odbyt. Ból jednostronny promieniujący do jednego z jąder nie jest objawem choroby.
 • Pogorszenie libido.
 • Przedwczesny lub opóźniony wytrysk. Czas trwania stosunku płciowego może się różnić w zależności od stadium rozwoju choroby. W początkowej fazie wytrysk występuje przedwcześnie, w bardziej zaawansowanej postaci patologia objawia się wydłużeniem czasu trwania stosunku płciowego.
 • Pogorszenie emocjonalnego bogactwa orgazmu.
 • Utrata jakościowych i ilościowych właściwości plemników.
 • Częste oddawanie moczu w nocy. Ból podczas chodzenia do toalety.

Opis choroby

Klęska gruczołu krokowego przez patogenne mikroorganizmy nazywa się zapaleniem gruczołu krokowego. Gruczoł krokowy jest męskim narządem, więc tylko mężczyźni są podatni na rozwój patologii.

Zapalenie w tkankach gruczołu krokowego może wyrażać się różnymi objawami. Aby postawić diagnozę, lekarz przeprowadza szereg pomiarów diagnostycznych. Nie da się samodzielnie zdiagnozować i leczyć zapalenia gruczołu krokowego. Musisz skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą.

Według statystyk zapalenie gruczołu krokowego jest najczęstszą chorobą męskiego układu rozrodczego. Często u młodych mężczyzn diagnozuje się patologię. Średni wiek pacjentów, u których zdiagnozowano zapalenie gruczołu krokowego, wynosi 45 lat.

Oznaki rozwoju choroby

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego ma wiele objawów. Oznaki rozwoju choroby różnią się w zależności od stopnia jej rozwoju. Objawy mogą być niestabilne u pacjenta, wyraźne lub odwrotnie, ukryte. Oznaki rozwoju choroby:

 • Uczucie dyskomfortu i bólu przez co najmniej 90 dni. Osoba odczuwa ból w kroczu. W niektórych przypadkach ból obejmuje pachwinę, dolną część pleców, mosznę.
 • Brak erekcji. U pacjentki obserwuje się okresowo zaburzenia seksualne. Całkowita impotencja nie występuje.
 • przedwczesny wytrysk. W początkowej fazie rozwoju choroby pacjent ma przedwczesny wytrysk. Na późniejszym etapie rozwoju wytrysk jest opóźniony. Poziom emocji spada podczas orgazmu. Plemniki stają się mniejsze, pogarszają się jego cechy.
 • Częste oddawanie moczu. Pacjenci często odwiedzają nocną toaletę. Podczas oddawania moczu osoba odczuwa ból i pieczenie. W niektórych przypadkach przy przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego pacjenci doświadczają nietrzymania moczu.

Etapy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Objawy choroby mogą się różnić w zależności od stadium zapalenia gruczołu krokowego. Ważne jest, aby specjalista określił stopień rozwoju choroby. To zależy od metody leczenia. Istnieje kilka etapów przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego:

 • Wysiękowy. Pacjenci odczuwają ból w pachwinie, mosznie. Zmniejsza się odstęp czasowy między wizytami w toalecie w nocy. Niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort podczas orgazmu. Erekcje mogą być bolesne.
 • Alternatywny. Ból staje się bardziej intensywny. Ich lokalizacja to okolice pachwinowe, łonowe. Ból podczas oddawania moczu jest nieobecny, skraca się odstępy między wizytami w toalecie. Nie ma zaburzeń erekcji.
 • Proliferacyjny. U mężczyzny w tym stadium choroby erekcja może ulec spowolnieniu. Podczas wizyty w toalecie wizualnie określa się pogorszenie siły strumienia moczu.
 • bliznowaty. W okolicy pachwiny pojawia się uczucie ciężkości. Osoba często odwiedza toaletę w dzień iw nocy. Występuje pogorszenie erekcji. Ponadto wytrysk jest słaby lub całkowicie nieobecny.

Należy pamiętać, że objawy poszczególnych etapów mogą nie pojawić się w pełni. W związku z tym niemożliwe jest samodzielne określenie stadium choroby. Musisz skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą. Aby postawić diagnozę, wymagany będzie szereg środków diagnostycznych.

Przyczyny rozwoju przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Istnieje kilka przyczyn choroby. Zapalenie gruczołu krokowego jest chorobą wieloczynnikową. Przyczyny rozwoju przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego:

 • Choroby zakaźne przenoszone drogą płciową. Istnieją choroby przenoszone drogą płciową, które rozwijają się u pacjenta przez długi czas bezobjawowo. Czasami zdarzają się przypadki niewłaściwego leczenia chorób tego typu. Na tle rozwoju chorób przenoszonych drogą płciową przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego występuje jako powikłanie. Infekcje przenoszone drogą płciową docierają do gruczołu krokowego i wpływają na jego tkanki. Rezultatem jest reakcja zapalna.
 • Pogorszenie krążenia krwi w narządach miednicy. Prostata wypełnia się krwią. Naczynia wywierają nacisk na tkanki gruczołu krokowego. Powoduje to pogorszenie podaży tlenu i prowadzi do uszkodzenia gruczołu krokowego. Siedzący tryb życia może prowadzić do zaburzeń krążenia. Ponadto noszenie obcisłej bielizny negatywnie wpływa na krążenie krwi w narządach miednicy.
 • Refluks moczu. W niektórych przypadkach, gdy proces oddawania moczu jest zaburzony, mocz zaczyna poruszać się w przeciwnym kierunku i wchodzi do przewodów gruczołu krokowego. Mocz przedostający się do prostaty wywołuje podrażnienie tkanek. To z kolei prowadzi do rozwoju przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.
 • Wstrzymanie stosunku płciowego lub jego przerwanie. Sekret powstały w gruczole krokowym nie wychodzi z niego. W niektórych przypadkach może nie zostać całkowicie usunięty. Stagnacja prowadzi do wzrostu wielkości gruczołu krokowego i rozwoju procesu zapalnego.

Oprócz powyższego przyczyną stanu zapalnego w gruczole krokowym może być hipotermia, zaburzenia równowagi hormonalnej i obniżona odporność. Zapalenie gruczołu krokowego może rozwinąć się na tle zmniejszenia właściwości ochronnych organizmu. W związku ze spadkiem lub wzrostem poziomu hormonów aktywność komórek prostaty zostaje anulowana.

Specjalista musi jak najdokładniej określić przyczynę zapalenia gruczołu krokowego. Pozwoli to wybrać metodę leczenia, która jest najskuteczniejsza dla konkretnego pacjenta. Przy wyborze techniki brane są pod uwagę indywidualne cechy każdego pacjenta.

Komplikacje

Prowadzenie nieskutecznego leczenia lub odroczenie wizyty u specjalisty z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego może prowadzić do rozwoju innych chorób układu moczowo-płciowego. Obecność powikłań może objawiać się objawami charakterystycznymi dla przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. W związku z tym terminowa diagnoza powikłań może być trudna. Najczęściej przedwczesne leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego może prowadzić do rozwoju:

 • Zapalenie pęcherzyków. Choroba jest stanem zapalnym pęcherzyków nasiennych. Objawy patologii to ból w pachwinie i miednicy. W większości przypadków ból dotyczy dolnej części pleców i kości krzyżowej. Pacjenci zgłaszają częste oddawanie moczu, ból podczas erekcji i wytrysku. W nasieniu i moczu pojawiają się krwawe lub ropne inkluzje.
 • Ropień prostaty. Nieterminowe leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego może wywołać ropień prostaty. Ta komplikacja objawia się osłabieniem, wysoką gorączką. Leczenie choroby w tym przypadku odbywa się w szpitalu.
 • Zapalenie okrężnicy. Mikroorganizmy chorobotwórcze przemieszczają się z prostaty do guzka nasiennego i infekują go. Oznaką zapalenia okrężnicy lub zapalenia cewki moczowej jest pieczenie w cewce moczowej. Podczas wizyty w toalecie nasila się uczucie pieczenia. W większości przypadków pacjent skarży się na ból podczas orgazmu lub po wytrysku.
 • Stwardnienie prostaty. Niestosowanie się do leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego lub przedwczesny dostęp do lekarza może prowadzić do stwardnienia prostaty. Oznaki rozwoju choroby to obecność bólu podczas oddawania moczu i niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza.
 • Obecność kamieni. W przypadku przewlekłego stanu zapalnego w gruczole krokowym mogą tworzyć się kamienie lub torbiele. Ultradźwięki będą wymagane do wykrycia torbieli lub kamieni.
 • bezpłodność. Opóźnione leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego może niekorzystnie wpływać na ruchliwość plemników i ich liczbę. Plemniki tracą mobilność. Naruszenia wywołane przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego prowadzą do niepłodności męskiej

Diagnoza choroby

Obecność kilku objawów jednocześnie honoruje rozwój przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego u pacjenta. W niektórych przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Specjalista stosuje szereg środków do postawienia diagnozy.

Lekarz przeprowadza badanie, przesłuchując pacjenta. Zajmuje się również badaniem dokumentacji medycznej, a specjalista zwraca uwagę na przeniesione wcześniej choroby układu moczowo-płciowego. W razie potrzeby wyznacz diagnostykę instrumentalną i laboratoryjną.

Diagnostyka instrumentalna

Za pomocą badania ultrasonograficznego można zdiagnozować przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. USG wykonuje się doodbytniczo. Aby przeprowadzić badanie, specjalista musi umieścić specjalistyczny czujnik w odbytnicy pacjenta. Za pomocą tego typu badań lekarz może określić wielkość gruczołu krokowego, jego strukturę i gęstość. Ponadto specjalista podczas badania zwraca uwagę na brak kamieni i cyst.

Lekarz może zlecić pacjentowi badanie mikroskopowe wydzieliny prostaty. Ta metoda diagnostyczna pozwala określić naruszenia w pracy gruczołu krokowego. Oprócz mikroskopowego badania sekretu, u pacjenta sprawdzany jest poziom męskich hormonów. Przekroczenie normy może prowadzić do wzrostu tkanek, a brak wywołuje zaburzenia w pracy prostaty.

Diagnostyka laboratoryjna

Zastosowanie diagnostyki laboratoryjnej przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego umożliwia określenie postaci choroby i przyczyny jej wystąpienia. Możliwe są następujące badania laboratoryjne:

 • Do analizy pobiera się wydzielinę z cewki moczowej pacjenta. W laboratorium w wydzielinie sprawdzana jest obecność leukocytów, flory bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej.
 • Z cewki moczowej pacjenta pobiera się skrobanie. Badania laboratoryjne pozwalają zidentyfikować czynniki przenoszone drogą płciową.
 • Do badania mikroskopowego od pacjenta pobierana jest tajemnica gruczołu krokowego.

Przeprowadzenie kompleksu badań laboratoryjnych i instrumentalnych pozwala określić przyczynę rozwoju zapalenia gruczołu krokowego i etap jego rozwoju. Po przeprowadzeniu badań i zebraniu wywiadu lekarz może postawić dokładną diagnozę i przepisać najskuteczniejszą metodę leczenia dla każdego pacjenta.

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego

Jeśli masz objawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, powinieneś skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą. Urolog, androlog zajmuje się leczeniem choroby. Pacjentowi przepisuje się kompleksową terapię mającą na celu spójne rozwiązanie problemu. Oprócz przyjmowania leków terapia polega na zmianie stylu życia osoby, wyeliminowaniu złych nawyków, normalizacji życia seksualnego, prawidłowym odżywianiu itp.

Leczenie terapeutyczne

Opieka nad pacjentem jest złożona. Stosowane są zarówno leki, jak i ćwiczenia specjalistyczne. Najczęstszym zabiegiem w leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego jest masaż prostaty. Specjalista masuje gruczoł krokowy palcem wskazującym. Masaż wykonywany jest przez odbyt. Przed zabiegiem specjalista zakłada gumową rękawiczkę i smaruje ją specjalistycznym lubrykantem.

Podczas masażu aktywowane jest krążenie krwi w gruczole krokowym. Ma to korzystny wpływ na prostatę i przyspiesza odbudowę uszkodzonych tkanek. Po naciśnięciu gruczołu jego sekret wchodzi do cewki moczowej. Specjalista może pobrać płyn do badania mikroskopowego, aby kontrolować dynamikę leczenia.

Jeśli to konieczne, osobie przepisuje się terapię magnetyczną i laserową. Zabiegi wykonywane są w kompleksie. Do leczenia stosuje się również terapię mikrofalową. Metoda polega na wykorzystaniu fal o wysokiej częstotliwości. W trakcie zabiegu wzrasta temperatura leczonego obszaru. Pomaga to przyspieszyć proces gojenia.

Leczenie medyczne

W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego można stosować różne leki. Specjalista dobiera leki na podstawie indywidualnych cech pacjenta i stadium choroby. Nie ma możliwości samodzielnego wyboru leków. Musisz udać się do lekarza.

W celu zmniejszenia obrzęku gruczołu krokowego pacjentowi przepisuje się leki hamujące działanie męskich hormonów. Zmniejszenie wielkości prostaty poprawia przepływ wydzieliny do cewki moczowej. Z kolei przepływ moczu do cewki moczowej poprawia się i aktywuje się krążenie krwi.

Jeśli to konieczne, pacjentom przepisuje się adrenoblokery. Leki te należą do grupy leków działających na receptory komórek mięśniowych pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Takie podejście zapobiega przedostawaniu się moczu do prostaty podczas refluksu.

W przypadku infekcji, która spowodowała rozwój choroby, przepisywane są leki przeciwbakteryjne. Przed przepisaniem antybiotyku specjalista musi przeprowadzić szereg środków diagnostycznych w celu wykrycia infekcji. Na wybór leku wpływa nie tylko obecność infekcji, ale także jej wrażliwość na główne rodzaje antybiotyków. Takie podejście pozwala przepisać najskuteczniejsze leczenie.

W celu złagodzenia stanu zapalnego stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki tego typu zmniejszają odpowiedź zapalną, co z kolei zmniejsza obrzęk i ból u pacjenta. Sposób przyjmowania leku może się różnić.

Interwencja chirurgiczna

W niektórych przypadkach w celu wyeliminowania powikłań wynikających z nieprawidłowego leczenia lub jego braku wykonuje się interwencję chirurgiczną. Specjaliści stosują małoinwazyjną elektroresekcję przezcewkową.

Styl życia z zapaleniem gruczołu krokowego:

 • Regularne ćwiczenia. Mężczyzna musi prowadzić aktywny tryb życia i codziennie wykonywać określone ćwiczenia. Jest to konieczne do wzmocnienia mięśni miednicy małej. Takie podejście poprawi krążenie krwi i wyeliminuje zastój krwi.
 • Regularne życie seksualne. Życie seksualne osoby powinno być regularne. Konieczne jest wykluczenie przerwania stosunku płciowego lub sztucznego przedłużenia za pomocą leków. Przedłużająca się abstynencja lub przerwanie stosunku płciowego prowadzi do zastoju wydzielania gruczołu krokowego. To z kolei jest niebezpieczne w przypadku wystąpienia stanu zapalnego.
 • Stały partner seksualny. Konieczne jest wykluczenie rozwiązłości. Duża liczba partnerów seksualnych może prowadzić do rozwoju chorób przenoszonych drogą płciową.
 • Przestronna pościel. Mężczyzna musi nosić ubrania i bieliznę, które nie zakłócają normalnego krążenia krwi w narządach miednicy.
 • Unikaj hipotermii.

Jak traktować?

Leczenie terapeutyczne

Najczęstszym zabiegiem jest masaż prostaty. W niektórych przypadkach przeprowadzana jest terapia mikrofalowa, magnetyczna i laserowa. Zabieg terapeutyczny przyspiesza powrót do zdrowia pacjenta.

Leczenie medyczne

Specjaliści przepisują leki przeciwbakteryjne, przeciwzapalne. Jeśli to konieczne, przepisać leki obniżające poziom męskiego hormonu we krwi. Wyznaczenie leków i ich dawkowanie powinno być przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę.

Chirurgia

Chirurgia stosowana jest przede wszystkim w leczeniu powikłań wynikających z rozwoju przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. Do operacji stosuje się sprzęt przezcewkowy.

Specjaliści specjalistycznego centrum medycznego są wysoko wykwalifikowani, co pozwala im skutecznie leczyć przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Do diagnozowania i leczenia chorób wykorzystuje się nowoczesny sprzęt i wysokiej jakości leki.