Leczenie zapalenia gruczołu krokowego w domu środkami ludowymi i farmaceutycznymi

Receptury medycyny alternatywnej są nadal aktywnie wykorzystywane w leczeniu różnych problemów zdrowotnych. We wczesnych stadiach zapalenia gruczołu krokowego wystarczające są domowe środki zaradcze. Ale jeśli przegapisz ten moment, a problem jest już obciążony współistniejącymi powikłaniami, będziesz musiał zastosować leki farmakologiczne.

Klasyfikacja i główne objawy

Zapalenie gruczołu krokowego to rozwój procesów zapalnych w gruczole krokowym. Podstawowym źródłem patologii jest naruszenie dopływu krwi do mięśni i tkanek miednicy małej lub ich infekcja.

ból u mężczyzny z zapaleniem gruczołu krokowego

Główne objawy, które pomagają zidentyfikować chorobę:

 • Częsta potrzeba oddania moczu.
 • Cięcie bólu podczas chodzenia do toalety lub wytrysku.
 • Drobne ropne wtrącenia zawarte w moczu.
 • Zaburzenia erekcji (impotencja).

Ostrej postaci towarzyszą objawy procesu zapalnego w ciele: ogólny letarg i osłabienie, hipertermia, bóle głowy.

Choroba ma określoną klasyfikację:

 • Ostra postać bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego.
 • Przewlekła choroba bakteryjna.
 • Przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego.
 • Zapalne zapalenie gruczołu krokowego, bezobjawowe.

Z kolei zmiany niebakteryjne dzielą się na 2 kategorie – zapalne i niezapalne.

W początkowych stadiach choroby objawy są subtelne i krótkotrwałe, ale jeśli nie podejmiesz żadnych działań w celu leczenia zapalenia gruczołu krokowego i im zapobiegasz, objawy nasilają się z silnym bólem i częstymi zaburzeniami erekcji.

Podejrzenia dotyczące problemu z prostatą można potwierdzić lub zaprzeczyć, kontaktując się z lekarzem (urologiem), który przeprowadzi szereg badań diagnostycznych, zaproponuje odpowiedź na kilka pytań testowych, w razie potrzeby zaleci leczenie i będzie edukować metody profilaktyki.

Przyczyny choroby

Warunki rozwoju zapalenia gruczołu krokowego są różne i zależą od stylu życia. Mężczyźni w młodym wieku dość często zauważają zaburzenia erekcji po stresie, na przykład podczas sesji uniwersyteckiej lub przy problemach w pracy.

Duży odsetek pacjentów, u których zdiagnozowano zapalenie gruczołu krokowego, ma nadwagę, co przyczynia się do słabego krążenia w okolicy miednicy. Występuje stagnacja krwi, wzrost wielkości gruczołu krokowego. Deklarowane procesy z reguły przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego w otaczających tkankach i narządach.

Ostatni, ale nie mniej ważny jest rozwój zapalenia gruczołu krokowego z powodu urazu narządów miednicy. W przypadku uszkodzenia dochodzi do częściowego lub całkowitego naruszenia dopływu krwi (pęknięcie naczyń krwionośnych, ich naruszenie). Niewystarczający poziom aktywności fizycznej (siedząca praca kierowców, pracowników biurowych) prowadzi do zastoju krwi oraz naruszenia narządów i tkanek miednicy małej.

Procesy zapalne z okolicznych narządów i tkanek, na przykład w odbytnicy, przechodzą do gruczołu krokowego. Zapalenie gruczołu krokowego rozwija się jako powikłanie częstych zaostrzeń infekcji układu moczowo-płciowego i chorób wenerycznych.

Terapia domowa

Medycyna alternatywna ma w swoim arsenale imponującą listę przepisów. Leczenie zapalenia gruczołu krokowego środkami ludowymi powinno być złożone, ponieważ przyczyny jego rozwoju są różne. Kurs powinien obejmować uspokajające preparaty ziołowe, przeciwzapalne preparaty ziołowe i oczywiście produkty zwiększające potencję.

Jedną z najskuteczniejszych metod poprawy krążenia krwi w okolicy miednicy jest miejscowe stosowanie pijawek, ale nie wszyscy pacjenci podejmują ten krok. Na początkowych etapach patologii niektóre przepisy są w stanie samodzielnie rozwiązać męski problem zapalenia gruczołu krokowego, podczas gdy inne pełnią rolę pomocniczej metody leczenia na tle podstawowej terapii lekowej.

W ziołolecznictwie stosuje się olejki eteryczne i preparaty z różnych surowców zielarskich: cykuty, leszczyny, gruszki, glistnika, kasztanowca, kalanchoe i innych.

Skórka cebuli

W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn z powodzeniem stosuje się wywar ze skórek cebuli. Przygotowanie nie jest trudne: surowce należy umyć, włożyć do rondla i napełnić wodą. Gotuj przez 5 minut i odstaw na godzinę. Powstały bulion należy filtrować i spożywać trzy razy dziennie po pół łyżeczki.

Czosnek

Lek jest przygotowywany w następujący sposób:

 1. Obierz i zmiel 5 średnich ząbków czosnku.
 2. Wlać powstałą papkę wrzącą wodą (pół litra).
 3. Nalegaj w nocy.
 4. Pamiętaj, aby odcedzić napar przed jego przyjęciem.
 5. Należy przyjmować w ćwiartce szklanki przed śniadaniem i kolacją.

Ten lek zaczyna działać po 4-5 dniach. W takim przypadku przebieg leczenia nie powinien być przerywany, powinien trwać około miesiąca.

Pozytywny wpływ czosnku na zapalenie gruczołu krokowego nie wynika z wpływu na potencję, ale ze zdolności do oczyszczania naczyń krwionośnych. To dzięki temu poprawia się ukrwienie wszystkich narządów i tkanek w miednicy małej.

Smoła

Smoła zebrana z brzozy znana jest w medycynie ludowej ze swoich właściwości przeciwzapalnych. W przypadku zapalenia gruczołu krokowego substancję można stosować jako mieszaninę doodbytniczą i wodę smołową.

Mieszankę doodbytniczą przygotowuje się w następujący sposób: surowiec należy trochę podgrzać i wprowadzić do niego kilka kropli nalewki z propolisu. Niewielką ilość powstałej kompozycji wstrzykuje się do odbytu w nocy. Konieczne jest leczenie przez około 2 miesiące.

Aby przygotować wodę smołową, należy rozpuścić smołę brzozową w wodzie w stosunku 1: 8. Ten roztwór doprowadza się do wrzenia i gotuje przez 5 minut. Lek należy podawać w szczelnie zamkniętym słoiku w ciemnym miejscu (2 dni). W tym czasie na powierzchni wody smołowej tworzy się piana, którą należy usunąć, a samą zawartość słoika przelać do innego pojemnika magazynowego.

Musisz wypić pół szklanki wody na pół godziny przed posiłkiem. Czas trwania leczenia wynosi tylko 10 dni, wówczas zaleca się zrobienie przerwy o tej samej długości i powtórzenie przebiegu leczenia. Potem, po 20 dniach - znowu dziesięć dni picia wody. Jeśli konieczny jest powrót do leku, można to zrobić dopiero po roku.

Kora osiki

Rozdrobnioną suszoną korę osiki należy umieścić w 1-litrowym rondlu na 1/3. Uzupełnij wodą. W tej formie mieszaninę podaje się w infuzji przez 2 tygodnie. Musisz wziąć napięty wlew leczniczy w 1 łyżce. l. trzy razy dziennie. Ponieważ kompozycja jest bardzo gorzka, można spróbować dosłodzić ją miodem.

Miód i aloes

Mieszankę miodu, aloesu i czerwonego wina stosuje się jako lekarstwo na zapalenie gruczołu krokowego. W równych ilościach należy wziąć sok z liści aloesu i miodu (na przykład po 500 g) i zalać butelkę wytrawnego czerwonego wina. Nalegaj przez 5 dni w ciemnym miejscu. Otrzymany lek przyjmuje się przez miesiąc, 1 łyżkę stołową 2-3 razy dziennie. Po tygodniu przebieg leczenia można powtórzyć.

warzywa z zapaleniem gruczołu krokowego

Żeń-szeń

Żeń-szeń słynie z właściwości przeciwstarzeniowych, które wpływają na cały organizm, w tym na prostatę. Nalewkę można kupić w aptece lub samodzielnie przygotować w domu. 1 część liści lub korzenia żeń-szenia stanowi 10 części 50% alkoholu. W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego należy przyjmować 20 kropli raz dziennie. Ale ten środek ma również przeciwwskazania. Lepiej nie używać go, jeśli masz skłonność do bezsenności i nadciśnienia.

Odwary ziołowe

W medycynie ludowej istnieje kilka dość skutecznych preparatów ziołowych:

 • Najskuteczniejszym przepisem na stosowanie ziół w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego jest zbieranie z liści pokrzywy, brzozy, borówki brusznicy, skrzypu, szałwii, pięciornika, piołunu. Surowce roślinne należy mieszać w równych ilościach i gotować w wodzie przez 15 minut. Pozostaw na 2-3 godziny. Musisz pić napar trzy razy dziennie po zjedzeniu ćwiartki szklanki.
 • Inna kolekcja ziół nie ustępuje swoim pozytywnym właściwościom: pąki brzozy, ostropest plamisty, korzeń tataraku, glistnik, mankiet, rumianek, bluszcz polny, nasiona lnu, trawa pszeniczna, jagody głogu. Sposób przygotowania i dawkowanie są podobne do pierwszego przepisu. Do herbaty dodaje się cytrynę dla smaku.

Oprócz wszystkich wymienionych środków ziołowych leczenie zapalenia gruczołu krokowego w domu odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń (masaży), które mają działanie magnetyczne, wibracyjne lub elektryczne.

Wanny iglaste

Jako dodatkowy lek na zapalenie gruczołu krokowego podczas głównej terapii zaleca się kąpiele sosnowe. Opłata za zabiegi wodne jest dostępna w aptekach. Zgodnie z instrukcją na etykiecie należy zagotować określoną ilość suchych surowców i dodać stężony roztwór do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Powinno być wystarczająco dużo płynu, aby w nim usiąść. Tę procedurę należy przeprowadzać każdego wieczoru przed pójściem spać, aż woda ostygnie (15 minut). Nie musisz siedzieć w zimnej kąpieli: prowadzi to do nadmiernej hipotermii.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia są niezwykle korzystne dla siedzącego trybu życia. Siedzenie w gabinecie przez 8 godzin, nawet na wygodnym fotelu, zaburza ukrwienie miednicy mniejszej, co prowadzi do zastoju procesów. Specjalnie dobrane zestawy ćwiczeń przyspieszają ukrwienie i poprawiają ukrwienie tkanek i narządów. Należy pamiętać, że uprawianie sportu nie będzie miało pozytywnego wpływu na bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego.

Jako zarzut rozpatrywanego problemu opracowano zestaw ćwiczeń specjalnych:

 • Przysiady - 100 razy dziennie. Muszą być głębokie. Jeśli forma fizyczna nie pozwala na wykonanie takiej liczby powtórzeń, możesz podzielić ją na kilka podejść. Następnego dnia, z przyzwyczajenia, mogą boleć mięśnie nóg. Na początku wystarczy robić przysiady co drugi dzień, a z czasem, gdy mięśnie się wzmocnią, należy zwiększyć obciążenie.
 • "Nożyczki" siedząc na podłodze - 20 razy. To samo ćwiczenie w pozycji leżącej - również 20 razy.
 • "Kalachik" - leżąc na plecach, musisz jak najmocniej przyciągnąć kolana do klatki piersiowej i chwycić je rękami. Pozostań w tym stanie przez 20 minut. W takim przypadku dopuszczalne jest kołysanie, co ma dobry wpływ na postawę i kręgosłup.
 • Samomasaż krocza można również przypisać fizycznym wpływom na narządy miednicy. Regularne masowanie pomaga pozbyć się zastoju procesów i poprawić krążenie krwi.

Taki zestaw ćwiczeń może nie tylko pomóc w wyeliminowaniu zapalenia gruczołu krokowego, ale jest również dobrą metodą zapobiegania jego rozwojowi.

Konserwatywne leczenie farmakologiczne

Po zdaniu diagnozy i potwierdzeniu diagnozy przepisuje się terapię lekową składającą się z kilku kategorii leków:

 • Przeciwbakteryjny.
 • Środki zwiotczające mięśnie.
 • Blokery adrenergiczne z grupy alfa.
 • Immunomodulatory.
 • Hormonalne.
 • Czopki doodbytnicze.

Przepisywane są antybiotyki o określonym działaniu, które mają tendencję do gromadzenia się w prostacie i działają przeciwbakteryjnie na jej tkanki. Środki zwiotczające mięśnie pomagają rozluźnić mięśnie w okolicy miednicy, które mogą być napięte podczas zaostrzenia zapalenia gruczołu krokowego.

Połączenie leczenia lekami farmakologicznymi z recepturami medycyny tradycyjnej i dodatkowym kursem fizjoterapii pozwala skutecznie walczyć z zapaleniem gruczołu krokowego. Kategorycznie nie zaleca się opóźniania leczenia, ponieważ jednym z najgroźniejszych powikłań omawianej patologii jest rak prostaty.

Profilaktyka

Dbanie o profilaktykę jest łatwe: trzeba prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia. Główne metody środków zapobiegawczych obejmują:

 • wykluczenie przypadków hipotermii;
 • wystarczająca aktywność fizyczna - poranne ćwiczenia, częste spacery;
 • noszenie luźnej, nie ciasnej odzieży;
 • ograniczenie stosowania pikantnych, smażonych potraw oraz wprowadzanie pokarmów bogatych w witaminy i minerały (seler, pietruszka i inne);
 • odmowa palenia alkoholu i tytoniu;
 • dobry wypoczynek;
 • normalne (regularne) życie seksualne;
 • unikanie przypadków abstynencji;
 • kursy witamin i minerałów;
 • przestrzeganie higieny osobistej.

Również w profilaktyce zapalenia gruczołu krokowego można stosować ziołolecznictwo, a preparaty i kąpiele ziołowe nie tylko pomagają wyleczyć chorobę, ale także mogą zapobiegać jej rozwojowi.