Masażer prostaty: rodzaje, zasady użytkowania i lista najlepszych marek

W ramach kompleksowego leczenia chorób zapalnych gruczołu krokowego często stosuje się specjalne urządzenia - urologiczne masażery prostaty. Działają pozytywnie na narząd, zapobiegają zaostrzeniom przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego i zwiększają potencję. Główną zaletą takich urządzeń jest możliwość samodzielnego korzystania z nich w domu. Istnieją różne rodzaje urządzeń, a ich stosowanie jest ograniczone pewnymi przeciwwskazaniami.

Co to jest masażer prostaty i dlaczego jest potrzebny?

Urologiczny masażer prostaty jest urządzeniem fizjoterapeutycznym służącym do miejscowego masażu gruczołu krokowego w celach leczniczych. Produkt wykonany jest ze specjalnych materiałów do celów medycznych i ma wydłużony kształt. Stosowany w domu jest dobrą alternatywą dla cyfrowego masażu prostaty, który wykonywany jest w klinice przez urologa.

masaż prostaty

Masaż prostaty w domu nie zmniejsza skuteczności tego zabiegu. Wręcz przeciwnie, wykonanie manipulacji w domu pomaga zrelaksować pacjenta, eliminując uczucie sztywności i dyskomfortu.

Efekt terapeutyczny osiąga się poprzez bezpośrednią stymulację chorego narządu i objawia się:

 • normalizacja odpływu wydzieliny prostaty w momencie wytrysku;
 • eliminowanie zatorów w narządach miednicy;
 • oczyszczanie przewodów prostaty;
 • poprawa przenikania leków w głąb gruczołu;
 • zwiększone krążenie krwi i normalizacja metabolizmu;
 • przywrócenie uszkodzonych tkanek;
 • zanik obrzęku tkanek;
 • zmniejszenie stanu zapalnego;
 • zwiększone napięcie gruczołu krokowego;
 • usuwanie ropy z narządu podczas ropnego zapalenia;
 • niwelowanie oznak zaburzeń erekcji.

Wskazania i przeciwwskazania

Urządzenie do masażu prostaty należy stosować wyłącznie na polecenie lekarza prowadzącego.

Wskazaniami do zabiegu są:

 1. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest w remisji.
 2. Zastoinowe zapalenie gruczołu krokowego to niezakaźny stan zapalny spowodowany zatorem w miednicy.
 3. Zaburzenia erekcji objawiające się przedwczesnym wytryskiem, utratą czucia podczas orgazmu i zmniejszoną potencją.
 4. Upośledzona zdolność do reprodukcji, związana ze słabą ruchliwością plemników, zwiększoną lepkością plemników i innymi czynnikami.
 5. Początkowy etap BPH (łagodny rozrost prostaty).

Zabrania się stosowania środków pobudzających prostatę w następujących przypadkach:

 1. Ostre zapalenie gruczołu krokowego lub zaostrzenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. W takim przypadku masaż prostaty może prowadzić do uszkodzenia narządu i rozprzestrzeniania się procesu zapalnego. Nawet jedna procedura może wywołać powikłania w postaci: zapalenia pęcherzyków - zapalenie pęcherzyków nasiennych; orchiepidymitis - zapalenie jądra i jego przydatków; ropne zapalenie prostaty.
 2. Guz gruczołu.W przypadku onkologii jakiekolwiek zabiegi fizjoterapeutyczne są przeciwwskazane.W przeciwnym razie poprawia się odżywianie i wzrasta wzrost komórek nowotworowych, co może prowadzić do rozprzestrzenienia się procesu złośliwego na sąsiednie tkanki i narządy.
 3. Zaostrzenie hemoroidów. Fizyczny wpływ na odbytnicę może powodować krwawienie z żylaków.
 4. Szczelina odbytu. Uderzenie urządzenia w pęknięcie może spowodować powiększenie jego rozmiaru, nasilenie bólu i krwawienie.
 5. Kamienie (zwapnienia) w gruczole krokowym. Przeprowadzenie masażu nieuchronnie doprowadzi do uszkodzenia tkanki narządowej, co jest niebezpieczne dla rozwoju ropnego, kamienistego zapalenia gruczołu krokowego.
 6. Gruźlica prostaty. W takim przypadku procedura masażu spowoduje rozprzestrzenianie się procesu zakaźnego.
 7. Biegunka (zaburzenia stolca). Masaż zwiększy liczbę potrzeb wypróżnienia ze względu na drażniący wpływ urządzenia na odbytnicę.
 8. Opryszczka moczowo-płciowa.
 9. Kłykciny narządów płciowych odbytu.

W przypadku BPH masaż prostaty przeprowadza się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Wynika to ze zdolności niektórych postaci choroby do przekształcenia się w nowotwór złośliwy podczas leczenia fizjoterapeutycznego. Przed użyciem masażera należy oddać krew na PSA (antygen specyficzny dla prostaty), którego normalna wartość wynosi 0–4 ng/ml. Granica i wysoka liczba tego wskaźnika stanowią podstawę do kategorycznej odmowy procedur.

Główne rodzaje

Istnieje wiele różnych marek i form urządzeń do masażu prostaty, ale wszystkie można podzielić na dwie grupy:

 1. Wewnętrzne lub inwazyjne - oddziałuje na gruczoł krokowy poprzez wprowadzenie do odbytnicy.
 2. Zewnętrznie lub nieinwazyjnie – oddziałuje na prostatę przez okolicę krocza.

Za najskuteczniejsze urządzenia uważa się masażery inwazyjne, które na różne sposoby wpływają na dotknięty narząd:

 1. Termiczny. Poprzez miejscowy wzrost temperatury poprawia się krążenie krwi w gruczole krokowym. Pomaga to wyeliminować przekrwienie narządu, zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.
 2. Wibrujący. Wibracje pomagają zwiększyć napięcie tkanki gruczołu i uwolnić zablokowane kanały z treści, co skutkuje zmniejszeniem stanu zapalnego.
 3. Magnetyczny. Zapewnia odbudowę uszkodzonej tkanki prostaty, likwiduje ból i ból podczas oddawania moczu, rozrzedza wydzielinę prostaty i zmniejsza jej objętość.

Kolejną pozytywną cechą urządzeń inwazyjnych jest zwiększenie potencji i uzyskanie przez mężczyznę przyjemnych wrażeń z zabiegu.

Do inwazyjnych stymulatorów prostaty zaliczają się masażery elektryczne. Zasada działania takich urządzeń polega na oddziaływaniu na gruczoł za pomocą specjalnych elektrod. Natężenie prądu podczas zabiegu ustala lekarz na podstawie odczuć pacjenta. Jedyne, co odczuwa mężczyzna, to lekki dyskomfort w okolicy miednicy. Masaż można wykonać na dwa sposoby:

 1. Jedną z elektrod wprowadza się do cewki moczowej pacjenta, drugą zaś mocuje się w okolicy kości ogonowej.
 2. Jedną elektrodę mocuje się w okolicy łonowej, drugą wprowadza się do odbytnicy.

Urządzenia nieinwazyjne są mniej skuteczne niż masażery bezpośrednie. Najczęściej stosuje się je w celach profilaktycznych. Za ich pomocą usuwana jest niewielka ilość stojącego płynu. Zasada działania takich urządzeń polega na aktywacji gruczołu poprzez stymulację mięśnia łonowo-guzicznego.

Najlepsze modele

Najprostsze modele ręcznych masażerów inwazyjnych działają jak wibrator, czyli wyposażone są jedynie w funkcję wibracji. Droższe urządzenia łączą kilka metod oddziaływania: magnetyczne, termiczne i wibracyjne.

Najlepszy nieinwazyjny masażer prostaty to urządzenie, które delikatnie masuje mięsień łonowo-guziczny, aktywując w ten sposób gruczoł prostaty i odciążając go.

masażer prostaty

Zalecenia dotyczące stosowania

Masaż prostaty za pomocą masażerów inwazyjnych rządzi się pewnymi zasadami:

 • Oczyszczenie jelita grubego przed zabiegiem. Jeśli masz zaparcia, możesz zwrócić się o pomoc do środków przeczyszczających lub mikrolewatyw.
 • Higiena odbytu i narządów płciowych w celu uniknięcia przedostania się patogennej mikroflory do błon śluzowych.
 • Wypełnienie pęcherza. Na godzinę przed stymulacją prostaty należy wypić 0, 5-1 litra wody. Masaż z pełnym pęcherzem jest skuteczniejszy.
 • Stosowanie prezerwatywy (w celu ochrony urządzenia) i lubrykantu (w celu ułatwienia wprowadzenia urządzenia do odbytnicy). Lubrykant musi być na bazie wody, ponieważ silikon lub roztwór oleju może uszkodzić integralność prezerwatywy i uszkodzić masażer. Ponadto takie smary często powodują alergie.
 • Wygodna pozycja ciała. Najlepszą pozycją do masażu prostaty jest leżenie na lewym boku, z nogami ugiętymi w kolanach i przyciśniętymi do brzucha. Zapewnia to wygodę podczas zabiegu i ułatwia wygodne wprowadzenie końcówki.
 • Włóż urządzenie na głębokość około pięciu centymetrów.
 • Pierwsza procedura trwa nie dłużej niż pięć minut. Następnie - do ośmiu minut.
 • Przetwarzanie urządzenia. Po każdym zabiegu należy przetrzeć urządzenie roztworem środka dezynfekującego lub alkoholem.
 • Opróżnianie pęcherza. Jeśli podczas masażu nie nastąpi wytrysk, należy oddać mocz bezpośrednio po zabiegu. Wraz z moczem wydalane są wydzieliny prostaty i drobnoustroje chorobotwórcze.

Urządzenia nieinwazyjne są łatwe w obsłudze i nie wymagają przygotowania do manipulacji. Wystarczy prawidłowo ustawić urządzenie w okolicy krocza i poczekać na zakończenie zabiegu.

W trakcie leczenia nie należy rezygnować z życia seksualnego, jeśli nie występuje dyskomfort i ból. Regularny wytrysk poprawia drenaż gruczołu krokowego.

W małżeństwach żona może pomóc mężowi w wykonywaniu masażu prostaty. Będzie to nie tylko wygodniejsze dla mężczyzny, ale także urozmaici Twoje życie seksualne.

Jak wybrać?

Dla łatwości stosowania i osiągnięcia maksymalnego efektu terapeutycznego należy wziąć pod uwagę pewne zasady wyboru urządzenia.

Kryterium Reguła selekcji
Zamiar Specjalne urologiczne masażery prostaty są bardzo skuteczne, a nie „zabawki" kupowane w sexshopie
Wielofunkcyjność Najlepiej jest preferować urządzenia, które mają złożony wpływ (termiczny, wibracyjny i magnetyczny) na gruczoł
Producent Najlepszymi krajami produkującymi masażery prostaty są Francja, Niemcy i USA. Chińskie produkty są niskiej jakości i nie spełniają standardów medycznych
Materiał Wysokiej jakości modele wykonane są z materiałów hipoalergicznych, takich jak plastik medyczny, lateks, silikon, cyberskin
Formularz Produkt musi mieć anatomiczny kształt
Średnica Za najwygodniejsze uważa się cienkie urządzenia o średnicy około dwóch centymetrów.
Tryby pracy Lepiej, jeśli urządzenie jest wyposażone w kilka trybów pracy

Jeśli masz trudności z podjęciem decyzji o wyborze urządzenia, możesz zwrócić się o pomoc do lekarza. Powie Ci, jaki masażer jest potrzebny, biorąc pod uwagę stan zdrowia i indywidualne cechy pacjenta.

Większość przedstawicieli męskiej populacji ze względu na wrodzoną nieśmiałość stara się unikać leczniczego masażu prostaty. Dla ich wygody opracowano specjalne urządzenia do użytku domowego, które można kupić w aptece lub zamówić w sklepie internetowym.