Lecznicze i alternatywne leczenie zapalenia gruczołu krokowego

Proces zapalny w gruczole krokowym powoduje znaczny dyskomfort w życiu mężczyzn i często prowokuje rozwój bardziej złożonych chorób, w tym impotencji, bezpłodności, gruczolaka czy raka prostaty. Zapalenie gruczołu krokowego częściej diagnozuje się u mężczyzn w wieku dorosłym, ale często diagnozuje się je u młodych mężczyzn poniżej 40 roku życia. Leczenie tej choroby obejmuje zestaw środków reprezentowanych przez terapię lekową, fizjoterapię, środki ludowe i metody masażu. Ale pomimo tej różnorodności nadal opiera się na lekach przyjmowanych doustnie.

leki stosowane w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego

W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego stosuje się zarówno środki ludowe, jak i leki.

Dlaczego pigułki

Tabletki są najpopularniejszymi lekami na zapalenie gruczołu krokowego, które zaleca się mężczyznom do picia natychmiast po potwierdzeniu diagnozy. Ta postać dawkowania ma szereg zalet w porównaniu z innymi lekami, jednak przy tym wszystkim ma również istotne wady.

Główne powody przepisywania tabletek:

 1. Konieczność wyeliminowania infekcji, która często jest zlokalizowana nie tylko w gruczole krokowym, ale także w innych narządach układu moczowego i rozrodczego, jelitach i węzłach chłonnych w pachwinie. W większości przypadków można go zlikwidować tylko poprzez zabieranie funduszy działających systemowo.
 2. Często przyczyną zapalenia gruczołu krokowego jest pogorszenie funkcji układu krążenia. Jednocześnie normalizacja pracy jest możliwa tylko w przypadku normalizacji przepływu krwi w całym ciele, a nie tylko w prostacie i miednicy małej. Można to osiągnąć tylko poprzez przyjmowanie leków do środka.
 3. Wzmocnienie układu odpornościowego jest ważnym elementem leczenia zapalenia gruczołu krokowego. Można to zrobić na dwa sposoby – przeglądając dietę lub przyjmując immunomodulatory i immunoglobuliny. Tabletki w tym przypadku są najwygodniejszą i najprostszą opcją dla mężczyzn. Leczenie zapalenia gruczołu krokowego nie obejdzie się bez leków, chyba że jest na początkowym etapie.
 4. Normalizacja procesów metabolicznych w gruczole krokowym zależy od stanu przemiany materii w całym organizmie. Lwia część „odpowiedzialności" za te procesy spoczywa na witaminach, minerałach i pierwiastkach śladowych, które są lepiej wchłaniane przez przewód pokarmowy. Dlatego na zapalenie gruczołu krokowego przepisywane są kompleksy witaminowo-mineralne, a także leki przywracające metabolizm, głównie w postaci tabletek lub roztworów doustnych.

Oczywiście nie jest to pełna lista powodów, dla których picie tabletek jest wygodniejsze i korzystniejsze dla mężczyzn. Należą do nich brak nakłuć na skórze, które nieuchronnie pozostają po zastrzykach, brak dyskomfortu psychicznego (mężczyźni również mogą się bać zastrzyków) i wiele innych.

Jakie tabletki do picia - klasyfikacja leków na zapalenie gruczołu krokowego

W przypadku zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn leczenie farmakologiczne odbywa się za pomocą leków z kilku grup. Lista obowiązkowych leków, które lekarze zalecają pić wszystkim pacjentom bez wyjątku, obejmuje:

 • antybiotyki;
 • przeciwskurczowe;
 • środki zwiotczające mięśnie;
 • leki przeciwzapalne;
 • hormony;
 • immunomodulatory i witaminy;
 • złożone preparaty na zapalenie gruczołu krokowego.

Wszystkie tabletki z powyższej listy należy wypić zgodnie z instrukcją użycia i na podstawie zaleceń lekarza. Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre leki lepiej "nie pić" niż brać je zbyt długo lub w dużych dawkach. Pod tym względem leki hormonalne są uważane za szczególnie niebezpieczne!

Długotrwałe stosowanie leków dla mężczyzn o pozytywnym wpływie na zapalenie gruczołu krokowego jest wskazane tylko w przypadku złożonych tabletek lub kapsułek, których skład opiera się głównie na składnikach ziołowych. Zaleca się pić je przez co najmniej 3 miesiące z rzędu, a podczas leczenia lepiej obserwować dokładną dawkę, ponieważ substancje organiczne, nie mniej niż leki syntetyczne, wpływają na różne procesy w organizmie.

Preparaty ziołowe należy pić przez kilka miesięcy, aby uzyskać pożądany efekt.

Leczenie bez leków - herbatki lecznicze na zapalenie gruczołu krokowego

Jednym ze sposobów na pozbycie się objawów zapalenia gruczołu krokowego, które ostatnio stało się popularne wśród mężczyzn, są herbaty ziołowe na bazie roślin leczniczych. Efekt terapeutyczny wielu z nich został naukowo udowodniony, a zioła wchodzące w skład wywarów i naparów wodnych wchodzą w skład złożonych preparatów.

Zioła, podobnie jak syntetyczne związki stosowane w zapaleniu gruczołu krokowego u mężczyzn, mają następujące działanie:

 1. Uroseptic – oczyszczają tkanki prostaty z bakterii, wirusów i toksyn przez nie syntetyzowanych. Takie właściwości posiadają wrotycz pospolity, centaur, mącznica lekarska.
 2. Przeciwzapalne - tłumią stan zapalny w ognisku, czyli w gruczole krokowym. Ta nieruchomość ma nagietek, krwawnik pospolity, mącznica lekarska, ziele dziurawca i szałwia.
 3. Poprawa krążenia krwi i likwidacja zastoju w prostacie. Kasztan i słodka koniczyna pomagają normalizować stan układu krążenia i przywracać funkcje naczyń krwionośnych.
 4. Imbir, żeń-szeń, mięta i cytryna działają immunomodulująco i regenerująco na organizm mężczyzn.

Jednym słowem herbaty ziołowe i wywary można pić zamiast tabletek, ale nadal nie jest to zalecane. Najlepszą opcją jest uzupełnienie ich pigułkami i innymi lekami na zapalenie gruczołu krokowego przepisanymi przez lekarza. Ale nawet to powinno być zrobione dopiero po zatwierdzeniu przez specjalistę użycia konkretnej rośliny.

Ważne do zapamiętania! Odwary i herbaty z roślin leczniczych mają dość obszerną listę przeciwwskazań, a przyjmowane doustnie mogą wpływać na funkcje wszystkich narządów wewnętrznych. W związku z tym podczas leczenia zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn należy ściśle przestrzegać dawkowania.

Aby osiągnąć maksymalny efekt, urolodzy zalecają stosowanie środków ludowych nie dłużej niż dwa tygodnie. Po tygodniowej przerwie środek zaradczy można zmienić na inny. Równoległe przyjmowanie kilku wywarów lub herbat może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Przyjmowanie środków ludowych podczas remisji jest szczególnie przydatne w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zaostrzenia się choroby, aw przypadku jej wystąpienia należy skorzystać z pomocy leków z apteczki.