Przegląd tabletek na zapalenie gruczołu krokowego do skutecznego leczenia choroby

Zapalenie gruczołu krokowego to stan zapalny gruczołu krokowego u mężczyzn. Bez odpowiedniego leczenia przeradza się w proces przewlekły, który może okresowo powodować duży dyskomfort. Pierwszym pytaniem, które niepokoi pacjentów, jest to, jakie tabletki na zapalenie gruczołu krokowego należy przyjmować.

tabletki na zapalenie gruczołu krokowego

Klasyfikacja leków do leczenia

W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego stosuje się zarówno lekowe (tabletki, zastrzyki), jak i nielekowe (masaż, fizjoterapia) metody ekspozycji. W praktyce ambulatoryjnej zaleca się stosowanie tabletek do leczenia zapalenia gruczołu krokowego - jest to zarówno wygodne, jak i bezpieczne.

Tabletki do leczenia zapalenia gruczołu krokowego można warunkowo podzielić na:

 • Etiotropowy (zniszczyć infekcję);
 • Patogenetyczne (wyeliminować stagnację w gruczole krokowym);
 • Objawowe (łagodzi nieprzyjemne objawy).

Tabletki są przepisywane w trakcie - tylko w tym przypadku możliwe jest skuteczne wyleczenie. W każdym przypadku schemat leczenia budowany jest indywidualnie, uwzględniając wrażliwość na antybiotyki.

Terapia antybakteryjna

Antybiotyki są w stanie niszczyć bakterie chorobotwórcze, które wywołały stan zapalny w tkance prostaty i w rzeczywistości stanowią podstawę leczenia. W ostrym zapaleniu gruczołu krokowego leczenie należy rozpocząć od ich podania pozajelitowego - dzięki temu lek szybciej dotrze do miejsca zapalenia. Po usunięciu ostrego procesu, po 3-4 dniach od rozpoczęcia antybiotykoterapii, lekarze zalecają przejście na leki z tej samej grupy w postaci tabletek.

Tabletki na bazie fluorochinolonów są najskuteczniejsze w przypadku zapalenia gruczołu krokowego - mają szerokie spektrum działania i powinowactwo do tkanki gruczołu krokowego. Skuteczność fluorochinolonów w zaostrzeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego została udowodniona w wielu badaniach naukowych. Ich przewaga nad innymi tabletkami antybakteryjnymi polega na tym, że fluorochinolony praktycznie nie uzależniają.

Listę antybiotyków zwykle przepisywanych na zapalenie gruczołu krokowego można uzupełnić penicylinami i tetracyklinami. Przebieg przyjmowania tabletek przeciwbakteryjnych trwa co najmniej 7-10 dni, przy zaostrzeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego może być wymagane dłuższe leczenie.

Czynniki patogenetyczne i objawowe

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów zapalenia gruczołu krokowego są trudności w oddawaniu moczu z powodu skurczu włókien mięśni gładkich prostaty i pęcherza moczowego. Tabletki alfa-blokujące mogą rozluźnić mięśnie i łagodzić skurcze, co ułatwia oddawanie moczu.

Alfa-blokery łagodzą skurcze mięśni gładkich, łagodząc stan pacjenta.

Konieczne jest picie tych tabletek przez co najmniej 6 miesięcy. Nawet jeśli ulga nadeszła znacznie wcześniej, kurs należy ukończyć do końca.

Jako leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przepisywane są NLPZ - eliminują ból i łagodzą obrzęk zapalny w zapaleniu gruczołu krokowego.

Ponieważ przebiegowi choroby może towarzyszyć depresja i zły nastrój z powodu zaburzeń życia seksualnego i bólu, środki uspokajające są czasami włączane do kompleksowej terapii zapalenia gruczołu krokowego. Mogą mieć różną moc, ponieważ niektórzy mężczyźni potrzebują lekkich środków ziołowych (nalewki z waleriany lub serdecznika), podczas gdy inni muszą pić mocniejsze tabletki.

Ale jest inne nowe wyjście w leczeniu gruczołu krokowego - plaster na zapalenie gruczołu krokowego. Stał się doskonałym lekarstwem na zapalenie gruczołu krokowego, w tej chwili prawie każdy lekarz poleca go swoim pacjentom.

Leczenie sulfonamidami

sok żurawinowy na zapalenie gruczołu krokowego

Leczenie lekami sulfonamidowymi jest skuteczne przy jednoczesnym stosowaniu soku żurawinowego.

Leki niszczą takie patogeny przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, jak Proteus, Escherichia coli, gronkowce i paciorkowce. Pomimo tego, że cena tabletek jest niska i są one stosowane od dawna, nie wykształciła się na nie oporność bakterii.

Konieczne jest picie leków na zapalenie gruczołu krokowego przez długi czas - co najmniej 3 tygodnie, a dzienna dawka powinna odpowiadać maksymalnej. Poprawa zauważalna jest już w trzecim dniu leczenia. Po pierwszym kursie ważne jest, aby zrobić przerwę na miesiąc, a następnie powtórzyć. Według opinii kuracja będzie skuteczniejsza przy jednoczesnym stosowaniu soku żurawinowego.

Sulfonamidy nie są odpowiednie dla wszystkich pacjentów, istnieje szereg ograniczeń dotyczących ich leczenia:

 • choroby układu krwiotwórczego;
 • nadwrażliwość na sulfonamidy;
 • zaburzenia w wątrobie i nerkach.

Spośród skutków ubocznych częściej niż inne można zauważyć wymioty, nudności i reakcje alergiczne. Rzadko odnotowuje się agranulocytozę.

Zapobieganie

Profilaktyka zapalenia gruczołu krokowego opiera się na zdrowym stylu życia. Aby temu zapobiec, zaleca się przestrzeganie następujących zasad:

 • mieć regularne życie seksualne ze stałym partnerem;
 • leczyć infekcje układu moczowo-płciowego na czas;
 • uprawiać sport, prowadzić aktywny tryb życia;
 • unikaj hipotermii, szczególnie w okolicy miednicy;
 • Jeść prawidłowo.

Zapobieganie zaostrzeniom przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego za pomocą tradycyjnej medycyny polega na regularnym włączaniu do diety miodu, orzechów, suszonych owoców, pestek dyni, które zawierają wiele przydatnych substancji dla gruczołu krokowego. Oczywiście ważne jest, aby wiedzieć o tabletkach, które pomagają w zapaleniu gruczołu krokowego, ale najlepiej leczyć je pod nadzorem urologa.