Pierwszy dzwonek: objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn

Wizyta u lekarza na zapalenie gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego to specyficzna choroba, typowa głównie dla mężczyzn w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się ostrym lub przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego – drugiego „serca" mężczyzny.

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn, zwłaszcza jeśli patologia ma przebieg przewlekły, bez wcześniejszego ostrego stadium. Jeśli proces jest ostry, w tym przypadku objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn będą dość typowe i wyraźne.

Jeśli mężczyzna ma pierwsze objawy zapalenia gruczołu krokowego, powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem. Nawet niewielkie złe samopoczucie, wskazujące na rozwój choroby układu moczowo-płciowego, może mieć poważne powikłania.

Umiejętność rozpoznania pierwszych objawów procesu zapalnego pozwala na szybkie zdiagnozowanie patologii i rozpoczęcie jej leczenia. Dlatego każdy mężczyzna powinien się z nimi zapoznać, aby uniknąć poważnych problemów, do których prowadzi zapalenie gruczołu krokowego.

Prostata i jej rola w życiu mężczyzny

Chociaż prostata jest niewielka, jeśli jej funkcja jest zaburzona, człowiek może doświadczać wielu problemów. Prostata to narząd wielkości orzecha włoskiego, znajdujący się między penisem a pęcherzem. Prostata wytwarza tajemnicę, która miesza się z nasieniem, tworząc kompletny płyn nasienny.

W przeciwieństwie do innych schorzeń prostaty, takich jak przerost gruczołu krokowego lub rak, które często dotykają starszych mężczyzn, zapalenie gruczołu krokowego może rozwinąć się w każdym wieku, ale szczyt zachorowalności występuje między 30 a 50 rokiem życia.

Rodzaje zapalenia gruczołu krokowego

ból pachwiny z zapaleniem gruczołu krokowego

W zależności od nasilenia objawów, czasu ich wystąpienia i czasu trwania choroby rozróżnia się dwa warianty patologii:

 • Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Objawy mogą być subtelne i pojawiać się i znikać w ciągu kilku miesięcy. Jest to najczęstszy rodzaj zapalenia gruczołu krokowego, a przyczyny zapalenia są zwykle niezakaźne.
 • Ostre zapalenie gruczołu krokowego. W tej postaci objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn są ciężkie i rozwijają się nagle. Ten wariant choroby najczęściej wywołuje infekcję drobnoustrojową, stan może być poważny i wymaga natychmiastowego leczenia, aż do hospitalizacji.

Problemy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Przyczyny zapalenia gruczołu krokowego były badane od dawna, ale zrozumienie istoty procesu zostało znacznie zmienione w ostatnich latach. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, czasami określane alternatywnie jako zespół przewlekłego bólu miednicy, charakteryzuje się zespołem objawów, które mogą powodować znaczne pogorszenie jakości codziennego życia mężczyzn. Nie zawsze lekarz może natychmiast określić przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, a późniejsze leczenie jest nie mniej trudne do wyboru, ponieważ zależy to od różnych czynników przyczynowych i objawów zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn.

W przeciwieństwie do metod stosowanych w przeszłości, diagnostyka i późniejsze leczenie opiera się na oddzieleniu przewlekłego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego i innych postaci choroby, uważanej za chorobę wieloczynnikową. Według danych opublikowanych w Research and Reports in Urology w 2019 roku, autoimmunizacja i zapalenie ogólnoustrojowe, dysfunkcje układu nerwowego i przyczyny psychologiczne odgrywają rolę w rozwoju przewlekłego stanu zapalnego.

W przypadku zespołu przewlekłego bólu miednicy typowe są różne objawy związane z narządami moczowymi, genitaliami, odbytnicą i kroczem i często mężczyźni mogą być długo leczeni z powodu innych patologii, aż w końcu okazuje się, że problemem jest stan zapalny prostata.

Objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn

Jeśli wystąpi ostre zapalenie prostaty, stosunkowo łatwo je rozpoznać, objawy są dość jasne i wyraźne. Pierwsze oznaki zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn to:

 • silny ból promieniujący wokół penisa, jąder, odbytu, dolnej części brzucha lub dolnej części pleców. Opróżnianie pęcherza może być bolesne;
 • problemy z oddawaniem moczu, ból przy pełnym pęcherzu, konieczność częstego oddawania moczu (szczególnie w nocy), przerywane oddawanie moczu, pilna potrzeba oddawania moczu, a czasem krew w moczu;
 • na tle silnego obrzęku prostaty i silnego bólu możliwe jest ostre zatrzymanie moczu;
 • złe samopoczucie, gorączka, nudności;
 • łagodna, gęsta wydzielina z cewki moczowej, bezwonna.

W przypadku wykrycia tych lub innych objawów zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn należy natychmiast skontaktować się z terapeutą lub urologiem.

Przewlekłe zapalenie: objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn

Możesz mówić o przewlekłym procesie, jeśli w ciągu ostatnich trzech miesięcy wykryto następujące objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn:

 • ból wokół prącia, w jądrach, odbycie, podbrzuszu lub dolnej części pleców o charakterze ciągnącym, uciskającym lub bolącym.
 • ból podczas oddawania moczu, częsta lub pilna potrzeba oddawania moczu, zwłaszcza w nocy, lub przerywane oddawanie moczu.
 • powiększona lub tkliwa prostata w badaniu przez odbyt, chociaż w niektórych przypadkach może to być normalne.
 • problemy intymne, takie jak zaburzenia erekcji, ból podczas wytrysku, ból miednicy po stosunku.

Objawy te mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia mężczyzny. Bez leczenia stan może się stopniowo pogarszać, objawy zapalenia gruczołu krokowego pojawiają się częściej.

Jak przebiega badanie?

konsultacja z lekarzem na zapalenie gruczołu krokowego

Przy pierwszych oznakach zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn należy skontaktować się z urologiem, który przeprowadzi kompleksową diagnozę. Lekarz szczegółowo zapyta o wszystkie objawy i zdarzenia, problemy zdrowotne, które je poprzedzają. Następnie zostanie wykonane badanie genitaliów, brzucha i odbytu. Lekarz wkłada do odbytnicy palec w rękawiczce, aby wyczuć prostatę. Podczas badania możliwy jest dyskomfort, jeśli gruczoł krokowy jest powiększony lub zaogniony. Ponadto zleca się badania krwi i moczu w celu wykrycia oznak infekcji.

Jak leczy się zapalenie gruczołu krokowego?

Taktyka leczenia zapalenia gruczołu krokowego będzie zależeć od postaci choroby - ostrego lub przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

W ostrym zapaleniu, gdy objawy są nagłe i ciężkie, zwykle podaje się środki przeciwbólowe i 2 do 4 tygodniową kurację antybiotykową. W przypadku ostrego zatrzymania moczu konieczna jest hospitalizacja i pilne działania - cewnikowanie pęcherza moczowego z odprowadzeniem moczu na tle intensywnego leczenia.

Leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, gdy objawy pojawiają się i ustępują przez kilka miesięcy, zwykle ma na celu wyeliminowanie wszelkich dolegliwości. Twój lekarz może zasugerować następujące procedury:

 • środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które eliminują ból i dyskomfort w miednicy.
 • leki alfa-blokujące, które eliminują problemy z oddawaniem moczu. Pomagają rozluźnić mięśnie prostaty i podstawę pęcherza.
 • czasami można przepisać antybiotyki, jeśli zostanie potwierdzony drobnoustrojowy charakter infekcji lub istnieją oznaki, że wcześniej wystąpił ostry proces, który nie został wyleczony.

Celem leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego jest zmniejszenie objawów do poziomu, na którym nie przeszkadzają one w codziennych czynnościach.